تاريخ : ۸۹/۱۰/۱۴ | 12:6 | نویسنده : S.A

پرده بکارت به صورت یک غشا ظریف یا پوششی از بافت اپیتلیوم شاخی که مدخل واژن را بسته و برای عبور خون قاعدگی دارای یک سوراخ است (پرده ی نوع حلقوی) منفذ پرده بکارت معمولا منفرد و مدور بوده و اندازه قطر آن در یک فرد بالغ ازدواج نکرده از ۲-۱۰ میلی متر متفاوت است اما ممکن است به صورت های مختلف غربالی و هلالی و منفصل و یا آسیب دیده باشد.
در معاینه ظاهری معمولا امکان افتراق پرده بکارت آسیب دیده از پارگی نسبی حاصل از نزدیکی وجود ندارد.
بعد از نزدیکی پرده بکارت در یک یا چند نقطه پاره و دچار خونوریزی می شود که این پارگی در ساعات 3 تا 9 دیده می شود.
بعد از زایمان واژینال نیز فقط به صورت چند زائده یا ندول کوچک باقی می ماند.
البته در نوع ارتجاعی پارگی نداریم فقط محوشدگی دیده می شود..
ندرتا ممکن است پرده بکارت سوراخ نداشته باشد که در چنین موردی در در دوران منارک دختر دچار درد شکم حاد می شود به علت تجمع خون پشت پرده بکارت می باشد و پرده دچار تورم و کبودی می باشد.درمان آن زیر بیهوشی پرده بکارت دختر پاره میشود توسط متخصص زنان و از طرف پزشکی قانونی نامه ای مبنا بر این مورد به دختر داده میشود.
تا کنون فقدان مادرزادی پرده بکارت گزارش نشده است.
برای مشاهده دقیق پرده بکارت بایستی لبهای بزرگ و کوچک و ناحیه فورشت با انگشتان یا وسایل مامایی به طور کامل باز و متسع شوند بهترین وضعیت برای معاینه پرده بکارت وضعیت لیتوتومی است
سوال:آیا امکان نزدیکی کامل (ورود پنیس به واژن)بدون پاره شدن پرده بکارت وجود دارد؟
پاسخ:بلی.همچنان که ذکر شد اندازه سوراخ پرده بکارت متفاوت است و هرگاه اندازه سوراخ بیش از ۵ میلی متر باشد و پرده از نوع ارتجاعی باشد و اندازه پنیس مرد نیز معمولی باشد و نزدیکی بدون خشونت و مقاومت صورت گیرد امکان دخول کامل بدون پارگی پرده وجود خواهد داشت.(هرچند امکان پاره شدن نیز وجود دارد(
سوال:آیا پارگی پرده همیشه با خونریزی همراه است؟
پاسخ:خیر.بافت پرده بکارت معمولا چندان غنی از عروق خونی نیست و در بسیاری از موارد پارگی پرده بکارت بدون خونریزی است .البته در چنین مواردی شواهد پارگی (اریتم و اکیموز)در لبه های پاره شده هایمن وجود خواهد داشت.
سوال:معیارهای تشخیصی باکره بودن یا نبودن چیست؟
پاسخ:تنها یافته تشخیصی دال بر باکره نبودن وجود پارگی عمیق پرده (گرفتاری بیش از ۵۰٪پهنای پرده در یک یا چند نقطه)میباشد که اگر پارگی به رینگ پرده رسیده باشد تشخیص قطعی خواهد بود.همچنین به نوع قرار گیری روگاها نیز باید توجه داشت .قرار گیری روگا به صورت طولی می باشد.
مولفه هایی که در تشخیص کمک کننده هستند عبارتند از ۱-نوع پرده۲-اندازه سوراخ پرده۳-خصوصیات فورشت خلفی .
پرده های حلقوی که سوراخی کوچک با حاشیه ای تقریبا منظم و صاف دارند پرده ی دست نخورده تلقی شده .پرده هایی که دچار پارگی شده اند دهانه ای بزرگتر از اندازه معمولی داشته و حاشیه آن نامنظم میگردد.عفونتهای مکرر ژنیتال نیز ممکن است موجب تغییراتی مشابهی همچون صدمات فیزیکی مکرر پرده شوند اما در چنین حالتی عمق پارگی زیاد نخواهد بود و با درمان عفونت و تجویز استروژن موضعی برطرف میشود.
در پرده هایی که از طریق هایمنورافی ترمیم شده اند ممکن است اسکار جراحی دیده شود در غیر این صورت تشخیص غیر ممکن خواهد بود اما در مورد ترمیم پرده به طریقه هایمنوپلاستی تغییرات آشکار خواهد بود.
بیش از ۹۰٪صدمات وارده به پرده در اثر حوادث (افتادن روی اجسام نوک تیز یا داخل کردن آنها به داخل واژن) به صورت سوراخ در نیمه خلفی پرده رخ میدهد.
پارگی پرده در اثر اسب سواری، افتادن از پله اتفاق نمی افتد.
تصادفاتی که باعث شکستگی لگن شود می تواند باعث پارگی پرده نیزبشود.

پوشاک بچه نیز عاملی برای پارگی بیان شده است.
انواع پرده بکارت


 


برچسب‌ها: بیماری زنان, مامایی